Takip etmeniz gereken 7 Önemli SEO KPI’sı

SEO çalışmalarında ölçümlemek neyin doğru yaptığınızı veya yapmadığınızı öğrenmeniz için önemli hususlardan biridir. Bu yazımızda takip etmeniz gereken 9 önemli KPI’dan bahsedeceğim sizlere.

1 – Organik Oturumlar

Arama motorlarından size gelen kullanıcıları öğreniyorsunuz. Oturum kısmı;  web sitesini ziyaret ederek, kullanıcının o ziyaret sırasında gerçekleştirdiği eylemler ve daha sonra kullanıcının siteden çıkmasıyla tanımlanır.

2 – Anahtar Kelime Sıralama Yükselmesi

Anahtar kelime sıralamaları, belirli anahtar kelimelerinizin Google veya  Yandex gibi büyük arama motorlarında konumlandırıldığı yerdir. Anahtar kelimeleriniz arama motorlarında yükselmeye başladığında yani 1., 2.,3. sıralara geldiğinde daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Takip etmeniz gereken 7 Önemli SEO KPI'sı

3 – Dönüşümler – Teklifler

Organik trafik ile gelen kullanıcıların ne işe yaptığını öğrenmek ve onları o işe yönlendirmeniz önemli. Bir ürün satın alma, bültene kayıt olma vb işlemleri yapıyorlar mı bunları takip edebilirsiniz.

4 – Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı konusu önemi bir husus. Burada anasayfadan tutunda sayfalarınıza kadar kullanıcıların hangi sayfada daha az kaldığı gibi farklı metriklere bakabilirsiniz. Bu tabi sektörden sektöre değişiklik gösterebilen bir durum olabilir eğer ilgili sayfadan gelen kullancıı satışa döndüyse yada mail bültenine onun ne kadar oturum süresi yaptığının çok önemi kalmayabilir.

5 – Sayfalar / Oturum

Bir kullanıcı oturum yaptığında kaç sayfa gezdiğini gösteriyor. Sitenize girdikten sonra sitenizde beğendiği bir yazı sonrasında diğer yazıları da okuyor olması ve onlarda da belirli bir oturumla birlikte site kalma süresi artar.

6 – Sayfa Yükleme Süresi

İdeal sayfa yükleme süresi, içeriğin karmaşıklığına ve kullanıcının sabrına bağlı olarak değişiklik gösterecektir, ancak kullanıcıların çoğunluğu, yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürdüğü takdirde bir sayfayı terk edecektir.

7 – Tarama Hataları

Googlebot ve diğer tarayıcıların, değerini ve alaka düzeyini değerlendirmek için site içeriğini tam olarak görebilmeleri ve erişebilmeleri gerekir. Sitenizde tarama hataları varsa, bu, Googlebot’un sitenize erişmekte veya içeriğini okumasında sorun yaşıyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir