Google Arama Konsoluna Gelen 4 Yeni Özellik

Google , önümüzdeki birkaç ay içinde bir dizi güncellemenin Arama Konsoluna geldiğini açıkladı. Bunun dışında 7 tane de özelliğini kaldırdı fakat bu yazının konusu değil 🙂

Arama Konsolu’nda Mart ayının sonuna doğru tam olarak uygulanacağını söylenen yeni özellikler nelermiş hep birlikte bakalım

  • Dizin kapsamındaki tarama hataları raporunu kaldırıyor böylece site sahiplerinin sorunlarını daha hızlı çözüm bulabilecek.
  • Dizin kapsamı raporunda artık sitemap verileri olacak böylece site sahiplerinin url gözetimini kolaylaştıracak.
  • Arama Konsolunun kullanıcı yönetimi arayüzü Ayarlar bölümüyle birleştirildi.
  • HTTP başlıkları, sayfa kaynağı ve JavaScript konsolu günlüğü gibi bilgilerini gösteren URL İnceleme aracı ile Site sahipleri artık web sitelerindeki URL’leri kontrol etmek ve inceleyecek.

Sayfa Hızı Satın Almalarda %70 Etkili

Sayfa hızı raporunun oluşturduğu içerikte tüketicilere yönlendirdikleri sorulardan çıkan sonuçta e-ticaret siteleri ve diğer satın almalarında sayfa hızının %70 kadar olumlu veya olumsuz etkilendiğini açıkladı. Aynı zamanda pazarlamacıların %81’i sayfa hızının etkili olduğunu bildiği fakat ilk öncelik sırası almadığını da belirtelim..

Unbounce tarafından hazırlanan makale de 750 Tüketici ve 359 pazarlamacı tarafından yapılmış. Bu kadar az olmasını anlam veremedim ama neyse anlam veremediğim kısım ise bu kadar düşük oranda müdahale olduğu.

Rapor göre çoğu sitenin açılış hızı 15 saniye filan fakat Google tarafındandı yanlış hatırlamıyorsam 3 saniye kuralı gibi bir şey olmuştu ve 3 saniye içinde açılmassa sayfa kullanıcı terk ediyordu.

Sayfa ve site hızı sadece satın almaları etkilemiyor aynı zamanda arama sonuçlarında da yükselmenize katkı sağlıyor.

Site hızı düşük olan bir siteyle karşılaştıklarında sadece bir kere yenileyebileceklerini yarısı söylerken, %22’si sekmeyi kapattıklarını ve %14’üde başka bir siteye gittiğini belirtmiş.

Yazının detayını okumak isterseniz unbounce page speed report yazarak Google’dan bulabilirsiniz. Bu arada site hızı konusunda da ben bir çok kez yazmıştım ve baya önemli bir konu bu o yazılarımı da okumak isterseniz aşağıya bırakıyorum.

PageSpeed ​​Insights Score, Bir Sitedeki Değişikliklere Bakılmaksızın Değişebilir

Google’dan John Mueller, PageSpeed ​​Insights puanının bir web sitesinde herhangi bir değişiklik yapılmadan değişebileceğini tavsiye etti. Mueller, bu puanların fiziksel ölçüm olmadığını ve web sitesinin kendisinin değişip değişmediğini zaman içinde değişebileceğini söylüyor.

Bir SEO Uzmanı Tutmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Madde

Mueller, bu puanların fiziksel ölçüm olmadığını ve web sitesinin kendisinin değişip değişmediğini zaman içinde değişebileceğini söylüyor. Bu araçların kullanıcılar için bir siteyi iyileştirmenin yollarını bulmak için kullanılması gerektiğine inanıyor.


Bir SEO Uzmanı Tutmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Madde

Bir işletme sahibi olun veya orada çalışın dijital dünyaya iş yapıyorsanız mutlaka seo uzmanlarıyla çalışmanız gerekiyor. Burada bazı temel düzenlemeleri elbette sizlerde yapıyor olabilirsini fakat genelde bu ilerleyen süreçte sizin iyi verim almamınıza ve artık yetmiyor demeniz sonucunu çıkartacaktır.

SEO uzmanı deyince bir çok kişi farklı alanlarda, farklı fiyatlarda seo uzmanı/ajansı ile çalışmıştır. İyi deneyimleri olanlar zaten devam ederken kötü deneyimleri olanlarda yeni bir arayış içine geçmiştir veya seo uzmanları bu işi bilmiyor diye sonuçlanan konuşmanın başı olmuşlardır..

Bir seo uzmanı tutmadan önce bilmeniz gereken 4 şeyi kısa kısa sizlere açıklıyor olacağım.

Kesinli Şekilde Garanti Vermeleri

Şu kadar sürede 1. sıraya getireceğiz diyen kimse varsa oradan uzaklaşın. Belki yine getirebilir buna daha önce şahit oldum fakat 2 gün sonra tamamen Google üzerinden kaybolduğunu da aynı şekilde gördüm.

Devamını Oku →

Google, Bağlantılar Sizin Sorumluluğunuzda

Google ekibinden hepimizin bildiği John Mueller abimize sorulan web sitenize eklenen bir bağlantının yapay zeka yoluyla mı yoksa insan yoluyla mı eklenip eklenilmediğinin kontrolünü nasıl yapılıyor diye soruldu.

John Mueller buna şu şekilde cevap verdi özetle, nasıl eklendiğinin bir önemi yok bağlantı sizin kontrolünüzdedir bağlantıların sizde kalması veya engellemeniz size bağlıdır.

Yeni İçerik: Kullanıcıların Ne Arıyoru Bulabileceğiniz Araçlar

Sitenizde kontrol tamamen sizde olması gerektiği ve sorumluluğu olumlu yönde veya negatif yönde ise bu tamamen sizi ilgilendir ve siz bununla ilgili işlem yapmalısınız.

Kullanıcıların Ne Arıyoru Bulabileceğiniz Araçlar

Kullanıcıların ne arama yaptıklarından haberdar olmak işletmeniz için çok değerli olabilir. En son ücretli arama kampanyanızı bilgilendirmek için arıyorsanız veya blogunuz için yeni, trend olan içeriğe ihtiyacınız varsa, bu araçlar size yardımcı olabilir.

Google Trends

Sürekli olarak güncellenen, genel olarak en fazla trafiği olan aramalara çok hızlı bir genel bakış sağlar. Bir anahtar kelime girebilir ve arama hacminin zaman içinde ve farklı yerlerde o terime göre nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Konum, zaman farklılık yaparakta daha farklı içerikleri öğrenebilirsiniz.

Google Otomatik Tamamlama

Anahtar kelime öbeklerinizdeki varyasyonları bulmak istiyorsanız, Google Otomatik Tamamlama, büyük olasılıkla her gün kullandığınız mükemmel bir araçtır.Anahtar kelimenizi arama kutusuna yazın ve ilgili terimler bir açılır listede görünecektir.

Google Haberler

Google Haberler, kişisel ilgi alanlarınıza / anahtar kelimelerinize göre uyarlanmış, dünyanın dört bir yanındaki haber sitelerinden en güncel haber başlıklarını (yerel haberler dahil) size ulaştırır. Trend olanları buradan bakarak trafik alabilirsiniz.

Twitter Trend

Twitter’ın düzenli kullanıcıları, bulunduğunuz yere ve takip ettiğiniz eğilimlere dayalı eğilimleri görüntülemek için bir algoritma kullanan, sizin için trendler hakkında bilgi sahibi olacak.

Google Reklamları Anahtar Kelime Planlayıcı

Çoğumuz, Google Reklamları (eskiden AdWords) Anahtar Kelime Planlayıcı’yı zaten biliyoruz. Anahtar kelime fikirleri arayın, anahtar kelimelerin nasıl performans gösterdiğini karşılaştırın, anahtar kelime rekabetini ölçün ve bir sonraki kampanyalarınızı iyileştirin.

Aramada Yeni Google Canlı Akış Desteği Geldi

Google artık arama sonuçlarında ve Google Asistan’da canlı yayınların akışları göstermeyi başladı. Google, canlı yayındaki bilgileri anlamasına yardımcı olacak yapısal verileri ekledi ve yeni canlı akışı Google’a hızlı bir şekilde iletmeyi desteklemek için Dizin Oluşturma API’sını kullanarak ekledi.

API sayesinde aramalarda görünecek spor etkinlikleri, ödül şovları, etkileyici videolar, video oyunları ve diğerleri gibi içeriklerle canlı akışlar için tasarlanmış.

Canlı video akış desteğini entegre etmek için bazı yapılması gerekenler var;

(1) Canlı akışlar için yapısal veriler – işaretleme. Google, contentUrl, description, embedUrl, name, thumbnailUrl, uploadDate ve yayın istemektedir. Google ayrıca, eğer mevcutsa ancak şu anda gerekli değilse, süre, süresi dolduğunda, interactionCount’u sorar. Ve yayın etkinlikleri için de endDate, isLiveBroadcast ve startDate.

(2) Endeksleme API’si sadece iş yayınlama URL’lerini değil, şu anda bu canlı akışlar için de desteklemektedir . Basitçe, canlı doğadan ve Google, bu akışların en kısa zamanda farkında olmak istedikleri için. Google, “Google’ın akış hızınızı hızlı bir şekilde taradığından emin olmak için Endeksleme API’sını kullanmanızı öneririz.” Video yayınlandığında, video akışı durduğunda ve endDate’i göstermek için sayfanın işaretlemesi güncellendiğinde ve işaretlemede bir değişiklik olduğunda ve Google’ın bildirilmesi gerektiğinde API’yı arayın.

Livestream hakkında daha fazla bilgiyi https://developers.google.com/search/docs/data-types/livestream adresinden alabilirsiniz.

Her Sayfada Eşsiz Görseller Sahip Olmak Trafik İçin Değerli

John Mueller geçtiğimiz hafta bir hangout’ta yaptığı sohbette her bir sayfada bulunan farklı görseller kullanmak ve bu görselleri stok fotoğraflardan ziyade sizin hazırladıklarınızın olması görsel trafiğin artışında etkili olacağını söyledi.

John, doğrudan web aramasıyla sıraya koymanıza yardımcı olmadığını da söyledi fakat yine de farklı olması her zaman etkili olacaktır anlaşılana göre.

İlgili hangouts videosunu aşağıda paylaşmış olayım. Video da 31 saniyede bu konudan bahsediyor aşağıda özet olarak neler söylediğini de paylaştım.

Eşsiz bir fotoğrafın olması kesinlikle iyi bir fikir. Farklı bir dizi makalede tekrar kullanılan fotoğrafın aynı olması durumunda, resim araması için bunun açılış sayfası olarak gösterilmesi için bu makalelerden birini seçeriz. Yani aynı fotoğraftaki herkesle aynı gruptasınız. Farklı bir fotoğrafsa, görüntülü aramada ayrı olarak gösterebiliriz, ancak resim aramaya özgüdür.

Sitenizde web aramasında daha iyi bir konuma sahip olacak iyi görüntülere sahipseniz bu durum geçerli değildir. Yani burası ayrı bir şey. Ancak bu, normal arama sonuçlarında bazen iyi görüntülerin olduğu yerlerdir. Gibi ya da görüntüleri üstte bir çubuk ya da böyle bir şey var. Öyleyse, kendi imgelerinizi elde etme şansınız varsa, bunun kesinlikle değerli olduğunu düşünüyorum.

Nofollow Link, Yayıncıların İçeriğe Odaklanmasına Yardımcı Olur

John Mueller’ın bir yayıncıya, bağlantılar hakkında endişelenmemeleri ve doğal olarak bağlantı kurmaları gerektiğini belirtmesi üzerine birçok yayıncı tarafından nofollow link’in ne işe yaradığı ve neden Google’da böyle bir şey var sorularını sorulmasına neden oldu.

John Mueller sorulan bu sorular üzerine şöyle bir açıklama yaptı; bazı yayıncıların diğer şeyler hakkında endişelenmeksizin içerik oluşturmaya odaklanmalarına yardımcı olduğunu belirtti.

Nofollow Link, Yayıncıların İçeriğe Odaklanmasına Yardımcı Olur

Nofollow link nedir ; Nofollow link sayfanızın kalite puanını başka bir sayfaya aktarmasını engeller. Yani bir nevi bu siteye link veriyorum ama güvenmiyorum der Google gözünde fakat kullanıcı için bu anlamı taşımamaktadır.

Sitenizin kalitesinin paylaşmak istemiyorsanız fakat link vermeniz gerekiyorsa rel=”nofollow” ibaresini kullanmanız yeterli olacaktır.