Hız Güncellemesi Sizi Etkiliyor mu?

Bir önceki yazımızda John  Muller tarafından söylenen  hızlı bir siteyi daha hızlı yapmak sıralamanızda yardımcı olmaz diye bir yazı yazmıştım.  Şimdi ise hız güncellemesiyle ilgili genel bilgiler vermek istedim.

Hız güncellemesi ilk olarak aşamalı gitti ve geçtiğimiz günlerde tüm kullanıcılara etki edecek şekilde açıldığı söylendi.  Hız günümüz dünyasında her konu için önemli olduğundan dolayı bu güncellemeyi beklemeden de sitenizi hızlandırmaya önem vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu duruma Google verilerine göre örnek verecek olursak; 1 saniyelik yüklemeye göre 3 saniyelik bir gecikme %32 çıkış oranını arttırıyor ki bu büyük bir oran.  %322lik bir kayıp, sizin potansiyel müşterilerinizin sizden gitmesi ve sizin satışa döndürememeniz anlamına geliyor.

Hız Güncellemesi Sizi Etkiliyor mu

Hemen Çıkma Organik Sıralamara Etki Ediyor mu?

Net olarak bir açıklama bulunmasa da etki ediyor. Buna şöyle örnek verebiliriz; Bir kullanıcı sitenize girdi sonrasında çıkıp tekrar google’dan arama yaptığında ve başka siteye girdiğinde Google sizin sitenize kullanıcı gözünde kötü göründüğünü düşünüp negatif puan verecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz yazıda da dediğim gibi bu sadece çok yavaş olan sayfaları etki edecektir.  Analytics, Pagespeed gibi toollar kısmından sitenizin ve sayfalarınızın açılış sayfa sürelerine bakılarak bu durum tespit edilebilir ve en yüksek 4 saniye altında olmasına özen gösterin.

Google Analytics’nın site hızı menüsündeki Sayfa ve Kullanıcı Zamanlamaları raporuna gitmeniz gerekir. Burada, ortalama doküman içeriği yüklü süresi ve ortalama doküman etkileşimli zaman metrikleri bulabilirsiniz. Bu metrikler, içeriğin kullanıcıya ne zaman sunulduğunu ve sayfanın işe yarar hale geldiğinde açık bir şekilde ortaya konabileceği hakkında daha fazla bilgi verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir