SEO Çalışmalarında Webmaster Tools’un Önemi

SEO çalışmaları sadece içerik ve backlink ile biten bir konu değildir. SEO çalışmaların en önemli yere sahip olanı analiz araçlarıdır. Burada analiz araçlarından Webmaster Tools’tan bahsedeceğiz ilk önce.

Webmaster Tools, anahtar kelimelerin aranma hacim, tıklama gibi 90 günlük verileri veren varsa sunucu hatalarını, görünmesini istemediğiniz sayfaları kaldırmaya, gelen backlinklere, 404, amp gibi hataların neler olduğuna kadar aslında geniş bir veri veriyor bize.

Bu yüzden Webmaster Tools (WMT) bizim sitemiz açısında önem değeri baya yüksektir. SEO çalışması yaparken daha önceden bahsettiğim gibi sadece içerik ve backlink’e değil webmaster tools’a da bakmak gerekiyor. Burada atıyorum sizin hedeflemediğiniz bir long tail anahtar kelimenin çok fazla gösterim aldığını görebilir ve bazı çalışmaları ona göre de yapabilirsiniz hem rekabet daha düşük olma ihtimali hem de müşteri kazanma şansınız olacaktır.

Webmaster Tools aynı zamanda backlinklerin listelendiği yer olarak da düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde sıralamalar gelen backlinklerin ani şekilde düşme ve yükselme yapılabileceğine dair testler yaptık. Bu durum şu demek webmaster tools backlink kısımlarına bakmanız gerekiyor ki size backlink olarak gelen bir link sizin sitenize zarar verebilir eğer bunu hemen reddetmediğinizde sizin kaybınız daha uzun soluklu olabilir.

Webmaster Tools’u bir analiz aracı olarak kullanıp günlük hatta belirli saatlik aralarda bakmanız gerekecektir.Verdiğimiz örnekler bunlardan en önemlileri ve daha fazla detayları aracı inceleyerek bakabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa hızlıca cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Ben bunları takip edemem, sitemin çalışmalarını freelance seo uzmanı bir arkadaş baksın diyorsanız hemen benimle iletişime geçebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Seo çalışmalarında webmaster tools olmassa olmazlardan biri gelen linkler olsun, arama sorguları yapılan anahtar kelimeler olsun süper bir araç ve bunu googleun ücretsiz sunuyor olması da ayrı bir güzel

  2. Gerçekten çok faydalı bir araç ve bu şekilde ucuz olması çok önemli bizler için umarım ilerleyen süreçte bu aracı kullanımını da kısıtlamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir