Sosyal Medya SEO Çalışmalarına Etki Ediyor mu?

Sosyal medya, özellikle Facebook’un yayılmasıyla birlikte kullanımı artan içined Facebook, Twitter, Instagram, Google+ gibi farklı sosyal medya araçlarının bir arada bulunduğu çatıya denmektedir. Peki Sosyal Medya çalışmaları SEO çalışmalarına etki ediyor mu?

SEO çalışmalarında içerik en önemli kısımlardan biri olduğunu söylemiştik. Bir ürün sayfanız var içeriğini yazdınız ve siteniz bir sıralama aldı. Peki bu ürününüzü nasıl duyurabilirsiniz. İlk olarak sosyal medyada paylaşım yaparak değil mi? Sosyal medya paylaşımlarını yaptığınızda sosyal sinyaller sayesinde kullanıcılar sizin sitenize gelir ve eğer ürün bakımından kullanıcılar memnun kalır, sitede kalırsa Google bunu değerli gördüğünde üst sıralamaya atacaktır.

Oku: Web Sitelerinizdeki SEO İyileştirmelerini Nasıl İzlersiniz?

Şöyle bir örnek verebilirim; Flash oyun sektöründe bulunan bir sitenin bir sayfası üzerinden  RT ve Favori çalışması yapmıştım belirli bir süre fakat bunu yaparken abartıya kaçmadan atıyorum 20 RT, bir ertesi gün 10 favori, ertesi gün 5 retweet gibi çalışmalar yaptım belirli bir süre sonra üst sıralarda konum almaya başladı. Tabi bunları yaparken diğer sosyal medya araçlarında paylaşımları da yapılıyor.

Sosyal sinyaller önemlidir hem yeni site için hem de eski siteler için. SEO’nun yardımcı araçlarından biridir sosyal medya ve ne kadar kaliteli kullanırsanız o kadar size faydası olacaktır. Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız freelance seo uzmanı olarak benimle iletişime geçin sitenizin arama motorlarında üst sıralara gelmesini sağlayayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir